Відкрита заява щодо обшуків в ІТ компаніях

Дата:

Черкаський ІТ кластер занепокоєний збільшенням кількості конфліктних ситуацій за участю правоохоронних органів та ІТ-компаній. За останній час мали місце декілька випадків проведення слідчих дій, які супроводжувались блокуванням роботи ІТ -компаній та масовим вилученням комп’ютерної техніки. Зокрема, нещодавно про порушення прав під час проведення обшуку заявила компанія Lucky Labs. Минулого місяця також мали місце випадки слідчих дій у офісах ІТ компаній, які мали значний резонанс.

Як організація, яка об’єднує ІТ компанії за принципом повної відкритості та прозорості, ми виступаємо за необхідність  ведення бізнесу виключно у правовому полі. Однак  активність правоохоронних органів саме щодо компаній ІТ-галузі, а також постійні повідомлення та скарги  щодо порядку проведення слідчих дій, зокрема обшуків, дають підстави ІТ-спільності ставити питання про можливу упередженість з боку правоохоронців.

Галузь інформаційних технологій, особливо іноземні партнери і замовники, надзвичайно чутливо і болісно реагують на подібні випадки.

На думку Черкаси ІТ кластеру, є ключові, першочергові  питання, які необхідно негайно вирішувати на рівні керівництва держави, правоохоронців та ІТ-спільноти.

По-перше слід невідкладно провести вдосконалення процесуального законодавства, де на рівні норм закону чітко прописати визначення понять інформаційних систем, особливості проведення збирання доказів та їх закріплення, зазначити чіткі межі втручання в роботу ІТ компаній під час проведення слідчих дій. Водночас необхідно негайно ввести елементи наступного судового контролю за проведенням слідчих дій, здійснених за дозволом слідчого судді. Це можливо реалізувати через закріплення обов’язку  надання правоохоронцями звітів суду про виконання ухвал про обшук та тимчасовий доступ,  можливості подання апеляційних скарг на незаконні ухвали слідчих суддів після їх реалізації.

По-друге, вкрай важливо отримувати достовірну інформацію і коментарі від правоохоронних органів. Громадськість, ІТ-спільнота, фахівці правники можуть надавати дієву допомогу по вдосконаленню правових норм, врегулюванню та запобіганню конфліктів. Однак відсутність публічності у таких випадках  вкрай негативно впливає і на репутацію цілої галузі, і остаточно підриває  довіру до правоохоронної системи.

ІТ-галузь може дати країні надзвичайний поштовх до розвитку. І саме від виваженої політики держави залежить, чи це станеться найближчим часом і чи станеться взагалі.

Тож ми виступаємо за те, щоб  компанії, які зазнали втручання у їх роботу з боку правоохоронців, зокрема Lucky Labs,мали змогу відстояти справедливість та захистити власні інтереси усіма можливими правовими засобами. Підтримуємо необхідність внесення негайних змін до процесуального законодавства з метою захисту від можливих зловживань, а також відкритість і своєчасність публічного реагування на резонансні  справи з боку правоохоронних органів”.


“Законодавчі ініціативи по захисту ІТ”
:  http://ain.ua/2016/04/18/644406

“Нещодавний обшук в Lucky Labs”:  http://ain.ua/2016/04/15/643809

Теги