До Мін.Цифри було подано офіційне звернення від Гром.Ради щодо заканопроекту Дія.Сity

Дата:

У Верховній Раді зареєстрували проект Закону про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні (№4303-1). Його ухвалення вплине на роботу всього ІТ ринку в Україні.

Зокрема, законом передбачено створення спеціального правового режиму для ІТ сфери під назвою Дія City. Творці законопроєкту анонсують введення концепції GIG-працевлаштування, що додає до звичної моделі фрілансу основні трудові права працівника: відпустку, лікарняні, мінімальну зарплату та інше. Крім того, працівникам і компаніям обіцяють нові трудові інструменти: договори про нерозголошення, уникнення конкуренції, не переманювання, комфортні для працівника механізми звільнення.

Проте вже зараз Громадська рада при Міністерстві цифрової трансформації, до складу якої входять представники ІТ Кластерів та ІТ Асоціації, висловила свої зауваження щодо законопроєкту. ІТ спільнота переконана, що документ слід доопрацювати, спираючись на думку фахівців цієї сфери. Саме тому профільний комітет громради сформував офіційне звернення до Міністерства, в якому окреслив, що саме необхідно врахувати у фінальній версії законопроєкту. Нижче публікуємо зауваження щодо ризиків для ІТ галузі, подані Громадською радою (до складу якої входить Cherkasy IT Cluster) до Мінцифри.

  1. Надмірна контролююча роль МінЦифри як єдиного регулятора Дія City. Натомість міністерство повинно виконувати регулюючу та підтримуючу роль щодо індустрії в цілому, а не окремої її частини.
  2. Надмірна контролююча роль об’єднання резидентів як керуючого органу, що працює на основі внесків резидентів. Незрозуміло, за яким принципом будуть розподілятися кошти, зібрані як внески. Також спираючись на Конституцію України будь-які об’єднання повинні бути добровільними і не можуть бути обов’язковими.
  3. Ризик перекваліфікації відносин з ФОП у трудові для тієї частини ринку, яка не увійде до Дія City. 
  4. Недостатня визначеність податкового навантаження у межах Дія City для ІТ та його неврегульованість із Податковим кодексом України. 
  5. Концепція GIG-працевлаштування досі не є до кінця зрозумілою. Як і те, як вона буде корелюватися із чинним трудовим законодавством.
  6. КВЕДи не повністю відповідають операційній діяльності ІТ компаній.
  7. Вимоги до резидентів у пунктах про середню винагороду для спеціалістів у розмірі 1400 $ і мінімальну кількість штатних працівників – 9 осіб з точки зору регіональних Кластерів, таких як Cherkasy IT Cluster, може зробити Дія City доступним лише для великих ІТ компаній і призвести до монополізації  ринку. 

Громадська рада просить Мінцифри долучати її фахівців до роботи профільних комітетів Верховної Ради та до профільних засідань Міністерства цифрової трансформації України, де розглядаються питання проєкту закону 4303.

Теги