Про HR-management говоримо з черкаськими ІТ спеціалістами

Дата:

Cherkasy IT Cluster разом із місцевими ІТ компаніями продовжує спецпроект, спрямований на наближення ІТ середовища до життя міста. У ньому ми пояснюємо простими словами, які можливості має ІТ галузь, які професії в ній є та які мінімальні знання потрібно мати для входження у індустрію.

У цьому матеріалі говоримо про HR-менеджмент. 

 

Що це за напрям в ІТ?

В умовах фінансової кризи питання працевлаштування набуло особливої актуальності. Багато людей хочуть змінити професію на більш високооплачувану спеціальність, а роботодавці з особливою ретельністю ставляться до підбору кваліфікованого персоналу. Відповідно, зростає попит на напрямок Human Resources (HR), або менеджер з управління людськими ресурсами. Чим займається фахівець даного профілю, і які навички і знання необхідні для роботи?

В ІТ галузі спеціальність HR є однією із найпопулярніших серед не технічних спеціалізацій.

“Сучасний HR – це досить багатофункціональна роль, яка перетинається з усіма напрямками діяльності компанії та працює над системами для розвитку та ефективної роботи людей відповідно до цілей компанії”. (Ірина Чернишова, Head of HR в InterLink).

Насамперед цей напрямок передбачає роботу з командою. 

“Якщо основним завданням project-менеджера є успішна здача проекту, мета HR-менеджера – забезпечити налагоджену співпрацю між роботодавцем і співробітником і знайти win-win сценарії в цій співпраці. У нашій команді HR менеджери є свого роду довіреними особами, які завжди вислухають, підтримають і допоможуть знайти рішення в складній ситуації” (Тетяна Медведенко, Head of HR в Ekreative)

HR в ІТ галузі – мультифункціональна спеціальність, яка поєднує  у собі системні процеси в команді.

Одна з найважливіших функцій в HR – це пошук (рекрутинг), найм та адаптація нових спеціалістів у команду. Якщо рекрутер зміг зацікавити підходящого кандидата, а кандидат у захваті та вже уявив себе працюючим в офісі компанії – значить рекрутер спрацював навідмінно. Не менш важливо уміти бачити в людях потенціал, їхні знання, уміння і навички, співставляти їх із фактичними результатами та допомагати максимально розкриватися в компанії. Тому навчання та розвиток людей – обов’язкові завдання HR в ІТ. У цьому напрямку кожна компанія обирає свій шлях, залежно від своїх потреб та філософії. Це можуть бути внутрішні системи навчання, зовнішні тренінги, система наставництва тощо.

Практично всі ІТ компанії приділяють велику увагу корпоративній культурі. HR-спеціаліст – один з перших людей в компанії, який знайомить нових із тим, як у компанії “все відбувається”, допомагаючи їм зробити усвідомлений вибір. Він допомагає донести до новачка всі ті ритуали, традиції, підходи до процесів, стиль комунікацій, соціальні проекти та ініціативи, культуру та відношення до роботи – все те, що не можна одразу побачити та недостатньо просто написати на стіні. 

Частиною HR завдань є організація зовнішніх та внутрішніх івентів. В цьому напрямку дуже важливо вміти створювати корисні та креативні заходи зі змістом а також уміння залучити людей, знайти однодумців, згуртовувати команди, донести до людей цінності компанії. 

Часто HR в компанії також займається візуалізацією бренду та PR, контентом для соцмереж та знайомить зовнішню аудиторію з життям компанії.

На більш високому рівні HR виступає стратегічним партнером, який розуміє цілі і потреби бізнесу та може запропонувати способи для їхнього вирішення. 

Очевидно, що серед задач HR є і багато інших. HR небайдужий до всього, що відбувається в компанії та завжди готовий прийти на допомогу у будь-якому питанні. Він із задоволенням підтримає колегу, поклавши стікер з приємним побажанням на столі чи створить атмосферу, турботливо підготувавши смаколики до ранкової кави або прикрасивши офіс до свята” (Ірина Чернишова, Head of HR в InterLink)

ІТ – одна з небагатьох сфер України, де цілісно розкривається сутність HR-менеджменту. На жаль, низка галузей в Україні все ще нехтують такими можливостями, обмежуючись тим, що HR – це просто “діловод”, який підшиває папки, або кадровик, що веде табелі відвідувань або графіки відпусток. А дарма.

 

Чому і кому варто обирати цей напрям?

Для початку потрібно зрозуміти для себе, чи підходить цей напрям в цілому. Адже спеціалізація передбачає постійного залучення у всі процеси. І це саме той вибір коли важливо усвідомлювати, що те чи тим займаєшся повинно дуже подобатись.

Тільки той, хто горить сам, може запалити своєю ідеєю інших. Не секрет, що ІТ – це сфера, в яку постійно приходять нові ідеї та тренди. HR в ІТ – не виняток. Щоб бути корисним своїм колегам та мати можливість приносити користь своїй компанії, потрібно постійно розвиватися, читати, цікавитися, відвідувати івенти тощо.  (Ірина Чернишова, Head of HR в InterLink)

Вміння працювати з людьми, служити їм і допомагати – ті першочергові риси характеру і навички, яких потребує HR-менеджмент. Також корисними будуть мультизадачність, стресостійкість, терпіння і стриманість.

“Тут потрібні твердий характер, цілеспрямованість, жорсткий time-менеджмент, допитливість і толерантність, дипломатія і наполегливість, уміння поєднувати кілька видів діяльності і одночасно виконувати більше трьох-чотирьох завдань. Професійні знання потрібно прокачувати завжди і постійно. Якщо ти не любиш вчитися, тобі не до нас. Більш того, потрібно бути готовим до того, що приходячи з роботи додому, робота буде все ще продовжуватися. Якщо ти не любиш людей і не любиш спілкування – краще вибирай іншу професію. Якщо ти боїшся труднощів і складнощів, тоді подумай ще раз” (Наталя Брайченко, Head of HR в Default Value)

 

Які знання потрібні і де їх шукати?

Для роботи в ІТ потрібно бути відповідальним, комунікабельним, вміти знаходити підхід до різних людей, вирішувати конфлікти і складні ситуації та самостійно ухвалювати рішення. Крім того, потрібно чітко розуміти, чим живе ІТ сфера, які в ній є особливості, тренди, спеціалісти, потреби тощо. Якщо цікавить розвиток у напрямку рекрутингу, не обійтися без базових технічних знань і навиків ведення переговорів. Якщо бажаєш займатися івентами та нематеріальною мотивацією – розвивай у собі креативність та розширюй світогляд. Не менш важливим буде вміння працювати з різноплановими завданнями паралельно, вміти поєднувати стратегічну роботу та завдання, що виникають протягом дня.

“У наш час майже всю необхідну інформацію можна знайти в інтернеті або на офлайн курсах. Цих навиків достатньо для того, щоб почати розвиватися, але не достатньо для того, щоб бути крутим HR. Тож попереду у вас ще багато інструментів та навичок, які треба освоїти, залежно від напрямку, який ви оберете” (Ірина Чернишова, Head of HR в InterLink)

Серед навичок, які будуть корисними для HR-спеціаліста:

  • професійна робота з G-suit;
  • аналітичне мислення і готовність постійно вчити щось нове;
  • базові знання з психології (типи темпераменту, оцінка DISC, типи мотивації, менеджмент конфліктів тощо);
  • базові знання IT сфери (типи IT компаній, типи організаційних структур, життєвий цикл розробки IT проекту, ролі в проектній команді тощо).

“Далі потрібно буде вивчати більш специфічні напрямки, такі як онбординг і адаптація, HR метрики, розробка EVP, розвиток бренду роботодавця тощо, але вивчити їх нескладно, маючи бажання і хорошого ментора” (Тетяна Медведенко, Head of HR в Ekreative)

Не завжди робота HR-спеціалістом вимагає отримання вищої освіти, говорять ті, що вже працюють у цій сфері. Часом достатньо пройти кілька онлайн та офлайн курсів. Правда, що дуже важливо, вивчивши заздалегідь, які знання на них отримаєте. Опісля – нарощувати досвід у роботі.

“Мій шлях у HR почався з того, що я щоранку говорила “Доброго ранку, мене звуть Юлія, я вас слухаю”. Це була робота в колл-центрі “Київстару”. В мене не було досвіду в навчанні первинного персоналу і проведенні бізнес-тренінгів з розвитку компетенцій. Все, що я мала на той момент, – це економічна освіта і спрага спробувати свої сили як тренер. При цьому я розуміла, що мені потрібно розвивати низку скілів. Один з них – навики публічних виступів. Поступово, крок за кроком, будувався мій професіоналізм. Завдяки відвідуванню різних шкіл для тренерів і регулярних курсів, я змогла дійти до тієї роботи, куди хочеться йти щоранку! Зараз я HR-менеджер, мій шлях розвитку тривав 7 років і продовжується до цього дня. І я можу з гордістю сказати, що я люблю те, що я роблю, і шалено поважаю тих, хто поруч зі мною!” (Юлія Вереймечук, HR в EverLabs

 

Які нові виклики стоять перед HR-менеджерами в період кризи?

“Період кризи — це іспит, який допомагає зрозуміти зрілість процесів і людей в команді.

Думаю, зараз як ніколи важливі гнучкість, вміння швидко адаптуватись до змін, проактивність в комунікаціях, вміння спостерігати за ситуацією в бізнесі, сфері, країні та бачити причинно-наслідкові зв’язки. Викликом може бути збереження культури й позитивної атмосфери в команді. Тож під час дистанційної роботи важливо підтримувати постійні комунікації (щоденні та щотижневі дзвінки, наприклад), щоб команда не відчула змін під час віддаленої роботи на карантині. Також важливо налаштувати команду на конструктив.
Для лідера зараз ще більш необхідні навички фасилітації, щоб робити процеси ефективнішими.
Важливо лишатись спокійними й навіть трохи оптимістами. Адже команда відчуває ваш настрій. Найгірше, що можна зробити у кризовій ситуації — лишити людей наодинці з їхніми думками, тому своєчасні комунікації дуже важливі.
З переходом бізнесів онлайн та на дистанційну роботу проявляться неефективні процеси. Тому імовірно, після кризи компанії ще більше почнуть думати про автоматизацію завдань та їхню імплементацію. HR-процеси – не виключення. Тут важливим є вміння будувати відповідні процеси як для автоматизації, так і для ефективної роботи офлайн і онлайн. На мою думку, перехід на дистанційну роботу сподобається більшості людей, тому по завершенню карантину важливим пунктом в компанії стане можливість працювати віддалено (хоча б якийсь час). Потрібно вибудовувати гнучкість, а також можливості для подібних запитів. Також важливо дбати про атмосферу в команді, щоб люди хотіли приходити в офіс, проводити разом час, а кандидати обирали саме вашу команду” (Олена Позивайло, Head of HR в Master of Code).