Що таке Back-end? Розбираємось із черкаськими розробниками

Дата:

Cherkasy IT Cluster разом із місцевими ІТ компаніями продовжує спецпроект, спрямований на наближення ІТ середовища до життя міста. У ньому ми пояснюємо простими словами, які можливості має ІТ галузь, які професії в ній є та які мінімальні знання потрібно мати для входження у індустрію. Цього разу говоримо про Back-end.

Загалом існують існує три типи веб-розробників:

  • Front-end (про нього ми вже говорили раніше);
  • Back-end;
  • Багатопрофільні (що об’єднують у собі обидва види).

Back-end розробники несуть відповідальність за створення “серверної” частини у веб-додатках.

 

Що це за напрям?

Життя сучасної людини практично неможливо уявити без інтернету. Читання новин, перегляд відео, онлайн ігри – все, що ми бачимо на екрані телефону, комп’ютера – це фронт-енд, а за його “невидиму” частину відповідає бек-енд.

“Бек-енд розробник – це фахівець, який займається програмно-адміністративною частиною веб-додатку, внутрішнім змістом системи, серверними технологіями – базою даних, архітектурою, програмною логікою. Тобто тією частиною, яка є невидимою звичайному користувачеві інтернету”, – пояснює PHP Developer компанії Default Value Ігор Собченко.

“Backend – це саме та магія, що відбувається, коли ти вводиш інформацію на сайті та натискаєш кнопку enter. Після цього твої дані буде оброблено та збережено. Я займаюсь саме розробкою серверної частини програми, опрацюванням і збереженням даних, інтеграцією з іншими сервісами”, – розповідає Java developer (backend) компанії SPD-Ukraine Дем’ян Куріленко.

“Це та складова, яка “ховається” за frontend-складовою”, – додає PHP Developer компанії Ekreative Петро Кулибаба.

“Conversational chatbot development – це дуже цікавий та ще мало відомий в Україні напрям розробки. Для меня, як для бекенд розробника, розробка conversational ботів – це можливість реалізувати будь-яку ідею без використання фронтенду. Усі месенджери – це мій фронтенд. Можна написати одного бота, який буде обслуговувати кілька месенджерів”, – розповідає про ще одну “грань” бекенду Backend Team Lead команди Master of Code Валентин Мезенцев.

 

Які знання потрібно мати?

Back-end розробник повинен знати серверні мови програмування, такі як PHP, Python, Ruby, Java, Perl, Node JS (програмні платформи). Додатково до Node JS спеціалісту корисно буде вивчити Express (бібліотеку для взаємодії платформи Node JS з сервером) і Mongo DB (базу даних для отримання та зберігання інформації). Додатково застосовуються фреймворки Symfony, Codeigniter, Yii, Zend Framework, Kohana тощо.
Окрім знання технологій, не менш важливим є і саморозвиток.

“Відповідь сервера на запит користувача потребує кількох кроків, на кожному із яких використовується певне програмне забезпечення/технологія. Комбінація технологій на певному веб-сервері називається стеком технологій. Вибір веб-серверів, мов програмування, фреймворків досить широкий, але вони доволі схожі між собою. Основне – це необхідно розуміти базові принципи. Типовий, основний стек технологій має такий вигляд:

  • веб-сервер: Apache, Nginx, Microsoft IIS серверні мови програмування, основні з яких: PHP, Python, Ruby, Java, Perl, JavaScript;
  • бази даних (необхідні для отримання та зберігання інформації): MySQL, PostgreSQL, MongoDB.
    Якщо ви плануєте стати бек-енд розробником, необхідно вивчити хоча б по одній технології з кожного рівня стеку, щоб претендувати на посаду бек-ендера. Наприклад: Nginx + PHP + MySQL.

Попри те, що бек-енд розробник займається розробкою серверної логіки, дуже часто виникає необхідність відлагодження свого додатку із використанням клієнтської частини, тому необхідно розуміння роботи стеку протоколів TCP/IP, HTTP, принципів взаємодії браузера із веб-додатком, базові знання про HTML розмітку, CSS-стилі, JavaScript. Ключовою необхідністю при розробці сучасного програмного забезпечення є контроль версій коду. Тому знання Git на сучасному етапі є необхідністю для будь-якого програміста”, – каже PHP Developer компанії Default Value Ігор Собченко.

Якщо бекенд-розробник захоче займатися чат-ботами, може створити власний “тестовий” бот.

“Головне – мати бажання вчитися. Для початку потрібне базове розуміння алгоритмів, типів даних, а також як працює інтернет (HTTP, REST). Можна розпочати з онлайн курсів на Udemy чи Coursera. Якщо є можливість, піти на офлайн курси по NodeJS. Можете одразу пробувати писати свій чатбот – це пришвидшить ваше навчання і ви навчитеся використовувати знання на реальному проекті”, – говорить Backend Team Lead команди Master of Code Валентин Мезенцев.

“Потрібно мати величезне бажання і багато часу. Це – найголовніше, але якщо у вас є/у процесі здобуття вищої освіти, то набагато легше освоїти величезний масив нової інформації”, – переконаний Middle PHP/Symfony Developer Ekreative Олександр Гончар.

 

Де вчитися?

Окрім здобуття вищої освіти, корисним буде проходження курсів, які пропонують безкоштовно компанії.
“Для початку, щоб отримати основу, уявлення і взагалі зрозуміти, чи це тобі підходить, можна вчитись самостійно. Пізніше почати ходити і навчатися на спеціалізованих курсах по обраній мові програмування для backend розробки. IT компанії пропонують інтернатури і стажування”, – констатує PHP Developer компанії Ekreative Петро Кулибаба.

“Технічний університет, SPD-University, GeekHub та інші курси. Головне мотивація та бажання навчатись”, – перераховує Java developer (backend) компанії SPD-Ukraine Дем’ян Куріленко.

“Для того, щоб стати справжнім професіоналом в області бек-енд розробки необхідно мати базову профільну освіту, яку можна отримати у вишах Черкас: ЧНУ ім. Богдана Хмельницького або ЧДТУ. Якщо є бажання і можливість навчатися за межами Черкас або навіть України, то варто обрати щось із цих закладів. Рейтинг найкращих IT вишів України: http://bit.ly/2MZEHir, рейтинг найкращих світових IT ВНЗ: http://bit.ly/2yQiTNP”, – радить PHP Developer компанії Default Value Ігор Собченко.

 

Чому і кому варто обрати саме цей напрям у ІТ?

Якщо Ви маєте інженерне мислення, прагнете до саморозвитку, постійно в курсі трендів ІТ, не боїтесь постійно навчатись, тоді вибирайте однозначно цей напрямок – радять ті, хто вже працює в бекенд-розробці.

“Це має бути обдуманий вибір, тому що цей напрям підходить не всім. Якщо в тебе математичний склад розуму, ти любиш вирішувати логічні задачі та шукати оптимальні рішення – backend для тебе”, – говорить PHP Developer Ekreative Євген Чудний.

“Напрям підійде всім, кому справді подобається IT сфера, хто готовий до труднощів та завжди готовий щось вчити нове, розбиратись з новими технологіями та фреймворками”, – зазначає Java developer (backend) компанії SPD-Ukraine Дем’ян Куріленко.

 

Переваги та недоліки напряму

“У світі розробки нічого не стоїть на місці, з’являються нові фреймворки, нові підходи до розробки. Та й мови програмування постійно отримують оновлення. Тому якщо не хочеш опинитись ‘за бортом’, потрібно постійно вчити щось нове, і витрачати багато часу на самоосвіту та саморозвиток. Зазвичай результат вашої роботи користувач побачить тільки якщо буде добре зроблена frontend частина”, – радить Java developer (backend) компанії SPD-Ukraine Дем’ян Куріленко.

“Якщо ви завжди шукаєте щось новеньке та захоплюєтесь новими технологіями, то conversational chatbot development – це те, що треба. Цей напрямок дуже швидко розвивається і у вас не буде часу сумувати. Перевага та недолік цієї сфери – це швидкість її розвитку. Це не величезні ентерпрайз проекти, на яких буде 200+ розробників. Найчастіше над таким проектом працює не більше 20 людей, новий функціонал швидко проходить шлях від ідеї до продакшину”, – каже Backend Team Lead команди Master of Code Валентин Мезенцев.

“Бек-енд розробник як професія – перспективна, має великий попит, високооплачувана професія. Тому вважаю, що кожен, хто відчуває в собі розробника, має всі шанси реалізуватись в бек-енд з хорошою перспективою в майбутньому як в розвитку, так і фінансах”, – переконаний PHP Developer компанії Default Value Ігор Собченко.

“Недоліків не помітив. А з переваг – багато цікавих проектів, цікаві таски, затребуваний напрям”, – каже PHP Developer компанії Ekreative Петро Кулибаба.

 

Теги